Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej po niemiecku

rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku? Jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, a językiem niemieckim posługujesz się na poziomie B1-B2 i obawiasz się, że braki językowe mogą przekreślić szansę na etat w wymarzonej firmie?

W dzisiejszym wpisie opowiem Ci, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku niemieckim. Jak zwiększyć swoje szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji i jak wybrnąć z trudnych bądź niezrozumiałych pytań.

Na wstępie gratuluję Ci odwagi i determinacji, że podejmujesz takie wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, że mówiąc w języku obcym, którym nie posługujesz się na co dzień nie jesteś w stanie wyrazić się tak kompetentnie, jak w języku ojczystym. To naturalne, że obawiasz się, że Twoje zdolności zbledną przez akcent, błędy językowe lub brak płynności w wymowie. Zapewne sam lub sama odejmujesz innym przysłowiowe punkty lub podświadomie oceniasz innych, kiedy mówią w obcym języku.

To nieświadome uprzedzenia, naturalne dla każdego z nas, które uruchamiają się, czy tego chcemy, czy nie. Więcej o unconscious bias przeczytasz tutaj.

Co zatem zrobić, aby rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku wypadła na Twoją korzyść?

Przede wszystkim musisz się do niej porządnie przygotować.Jeżeli chcesz mieć przewagę nad innymi kandydatami, którzy nie odrobili tej lekcji, musisz poświęcić czas i zaangażowanie. 

Pytania w języku niemieckim nie będą różniły się od tych w języku polskim. Merytoryczną część masz zatem za sobą. To nad czym musisz się skupić to odpowiednie sformułowanie wypowiedzi, wymowa i powtarzanie jednego i drugiego tak długo, aż będziesz czuł się pewnie i przekonująco.

Odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po niemiecku

Tutaj mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz męczyć się z tłumaczeniem na język niemiecki odpowiedzi na pytania rekrutacyjne. Pozwól niech zrobi to za Ciebie Chat GPT. Pamiętaj, że narzędzie to jest tak dobre, jak Twoje polecenia. Jeżeli więc życzysz sobie, aby wypowiedzi były napisane prostym językiem niemieckim, napisz mu taką komendę. 

Polecam Ci, aby sformułowania w języku niemieckim były proste, a zdania krótkie. To zdecydowanie ułatwi Ci zapamiętanie i wykorzystywanie tych samych sformułowań w różnych kontekstach.

Przygotowanie do rozmowy po niemiecku od 0

Jeżeli potrzebujesz sugestii, lub konkretnie sformułowanych pytań na rozmowę kwalifikacyjną po niemiecku na tym blogu znajdziesz ich aż 71!

Wybierz 10 lub 15 pytań i odpowiedz na nie w języku polskim lub niemieckim. Sprawdź pisownię i sformułowanie za pomocą Chata GPT. Poproś narzędzie o uproszczenie wypowiedzi, jeżeli jest taka potrzeba. Naucz się na pamięć nowych słówek bądź całych sformułowań.

Wymowa

Większość zadania masz już za sobą. Spisane pytania i odpowiedzi rozumiesz i pamiętasz. Czas zatem przejść do etapu autoprezentacji i popracować nad wymową i tempem wypowiedzi. Pamiętaj, że mówiąc wolniej i wyraźniej brzmisz pewnie, kompetentnie i przekonująco. 

Przerobiłeś kilkanaście pytań, szanse na to, że coś na rozmowie rekrutacyjnej po niemiecku może Cię zaskoczyć, są naprawdę niewielkie. Raczej będzie odwrotnie. Usłyszysz pytanie, które brzmi znajomo, na które jesteś przygotowany i zamiast stresu poczujesz satysfakcję i radość, bo wiesz, że sobie z nim poradzisz.

Przed rozmową posłuchaj kilku przykładów rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzonych przez native speakerów https://www.youtube.com/watch?v=8OOvvJ0hd3M

Jeżeli nadal  czujesz się niepewnie, zainwestuj w kilka lekcji językowych z native speakerem. Polecam portal italki, gdzie w rozsądnej cenie można wykupić jednorazowe lekcje online.

Poproś korepetytora aby przerobił z Tobą Twoje pytania, ale i potrenował spontaniczne wypowiedzi. 

Jak wybrnąć z trudnych lub niezrozumiałych pytań na rozmowie rekrutacyjnej

Pokaż pewność siebie, nawet jeśli pytanie jest trudne. Twoje podejście i sposób radzenia sobie z takimi sytuacjami mogą być równie ważne, jak sama odpowiedź. Możesz przyznać, że czujesz się zaskoczony takim pytaniem i nie umiesz w tym momencie na nie odpowiedzieć.

Jeżeli pytanie jest dla Ciebie niezrozumiałe językowo, możesz poprosić, aby rekruter zadał to samo pytanie po angielsku lub po polsku. 

Ewentualnie poproś o dodatkowe objaśnienie, jeśli pytanie jest niejasne. Staraj się nie wpadać w panikę. Rekruterzy czasem zadają pytania, które celowo mają nas wybić z tropu, aby sprawdzić jak radzimy sobie w stresie lub pod presją. Przyznanie się do niewiedzy, wcale nie będzie tutaj błędem.

Rozmowa kwalifikacyjna po niemiecku jest na pewno większym wyzwaniem i może generować dodatkowy stres. Masz jednak na to wpływ, jak sobie z nią poradzisz. Moim zdaniem solidne przygotowanie się jest jedyną drogą, aby pomyślnie przejść rekrutację.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia przed taką rozmową – napisz do mnie. Jeżeli jesteś już po rozmowie i chcesz podzielić się doświadczeniem z innymi, zapraszam do zostawienia komentarza.

Trzymam kciuki i życzę Ci powodzenia!

Exit mobile version