Cześć! Zanim mój blog ujrzał światło dzienne, spędziłam parę dni na poszukiwaniu informacji, jak takiego bloga w ogóle założyć. Obejrzałam parę filmików na YouTube, przeczytałam kilka blogowych wpisów o hostingu, domenach, szablonach i zrobiłam tydzień przerwy.
Mój mózg potrzebował czasu, żeby treści te przetworzyć, a ja pewności, że będę w stanie poradzić sobie z techniczną stroną zakładania bloga.
Kolejnym krokiem było ogarnięcie kwestii finansowej. Porównałam zatem ceny u różnych dostawców hostingu oraz koszty wykupienia i przedłużenia domeny. Przejrzałam ponad 100 płatnych motywów i oto jestem.
Witaj świecie!
Od czego zacząć zakładanie bloga?
Ja zaczęłam od sprawdzenia dostępności domeny, czyli nazwy strony mojego bloga. Czterdziestolatka.pl była zajęta, więc wypisałam sobie alternatywne tytuły i zdecydowałam się na Potencjał Czterdziestolatki.
Następnie wybrałam szablon dla mojego nowego miejsca w sieci i od razu wam powiem, że było to czasochłonne. Miałam konkretne wyobrażenie, jak blog czterdziestolatki ma wyglądać. Chciałam aby było prosto, czysto, elegancko i kobieco.
Na themeforest.net po wpisaniu słowa kluczowego elegancki pojawia się ponad 1200 szablonów. Patrząc na miniaturki, wiele z nich byłam w stanie odrzucić od razu. W resztę musiałam zagłębić się pojedynczo. Przez parę dni przeglądałam więc różne szaty graficzne, zapisywałam te najciekawsze, żeby wrócić do nich później i ocenić je ponownie. Szablon oczywiście można zawsze zmienić, nie tracąc treści, jednak czasu, jaki poświęci się na zapoznanie z platformą, ustawienia, konfigurację wtyczek odzyskać się nie da.
Później wykupiłam domenę i hosting na platformie jdm. Zdecydowałam się na nich ze względu na ceny, oraz automatyczną instalację hostingu WordPressa. Dla mnie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ nie muszę zajmować się konfiguracją platformy, wgrywaniem bazy danych, czy ustawianiem innych parametrów. Wybrałam więc gotowy produkt i jestem bardzo zadowolona.
Blog WordPress wyzwania
Żeby nie było, że wszystko poszło tak gładko. Już na dzień dobry zrobiłam babola i zamówiłam domenę o nazwie: potencjalczteredziestolatki.pl- gdzie jest błąd? Na szczęście zauważyłam tę literówkę w mailu potwierdzającym. Wzięłam więc głęboki oddech i napisałam do obsługi klienta bezpośrednio na czacie strony jdm.
Odpowiedź otrzymałam natychmiast. Zostałam poproszona o podanie poprawnej nazwy bloga i po chwili otrzymałam potwierdzenie zakupu domeny- tym razem tej właściwej. Niezła obsługa klienta, prawda?
Po opłaceniu usługi mój WordPress został zainstalowany przez jdm., a ja dostałam klucze do mojego nowego internetowego domu w stanie deweloperskim. Po około dwóch godzinach, czasie jaki był potrzebny na propagację domeny- cokolwiek to znaczy, mogłam otworzyć drzwi do bloga czterdziestolatki i wejść do przedpokoju.
Każdy, kto odbierał mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, wie, że to właśnie teraz nadchodzi moment na podjęcie kolejnych decyzji. Czy banery mają być po prawej, czy po lewej stronie? Gdzie i jakie kategorie umieścić. Jak mają wyglądać wpisy, komentarze, odnośniki do mediów społecznościowych. Jaką wtyczkę zainstalować, aby przetłumaczyć komunikaty na język polski. Co z ciasteczkami, certyfikatem SSL? To tylko kilka z wielu zagadnień, które pojawiają się na początkowym etapie tworzenia bloga.
Jest tego dużo, ale wszystko jest do ogarnięcia. Jak na razie nie potrzebowałam wsparcia programisty, informatyka, czy specjalisty od SEO.
Jeżeli chcielibyście założyć bloga, ale coś was blokuje i decyzję tę odkładacie ciągle na później, zapraszam do wpisu o prokrastynacji.
Ile kosztuje założenie bloga?
Jeżeli chodzi o pieniądze to niewiele. Jeżeli chodzi o czas, to decydując się na uproszczony wariant z automatyczną instalacją WordPressa, założenie bloga i skonfigurowanie szablonu przez osoby nietechniczne może potrwać nawet kilkanaście godzin. Czy mnie to zniechęciło? W ogóle!
Wracając do cen- koszty założenia bloga wyglądają w moim przypadku tak:
- rejestracja domeny 13 PLN – odnowienie po roku 59 PLN
- hosting 99 PLN za rok
- szablon 75 $
Ile kosztuje prowadzenie bloga na WordPressie?
Jeżeli robicie wszystko samodzielnie, nie zlecacie optymalizacji SEO, czy pisania treści to koszty roczne będą się wahać między 150 a 300 PLN. U mnie konkretnie będzie to 59 PLN za odnowienie domeny + 99 PLN za hosting.
Prowadzenie i utrzymanie bloga należy więc do bardzo tanich hobby, a zyski z nim związane są dla mnie o wiele większe niż koszty.
Kręci mnie uczenie się i kreowanie nowych rzeczy. Lubię bawić sie grafiką i kolorami. Zawsze chciałam nauczyć się ciekawie pisać. Liczę na to, że blog będzie dla mnie bodźcem do rozwoju w tym kierunku. Chciałabym wziąć udział w warsztatach kreatywnego pisania, czy pisania w ogóle. Mając swoje miejsce w sieci, gdzie mogę praktykować na żywym organizmie, wezmę w nich udział może szybciej niż myślę i nie będę czekać do 50tki…
Wpis ten umieszczam zatem w kategorii rozwój, bo założenie bloga zdecydowanie poszerzyło moje umiejętności.
Jeżeli zastanawiacie się, czy dacie sobie radę z WordPressem i założeniem bloga, zachęcam was do zapoznania się z poradnikiem Mariusza: Jak Założyć Bloga WordPress W 9-Ciu Prostych Krokach
Dajcie sobie czas na przetrawienie tych informacji i do dzieła.