Polski Kryptoznaczek przełomowy zwrot w dziejach Poczty Polskiej

Wiadomość, że Poczta Polska wydaje Polski Kryptoznaczek dotarła do mnie o jeden dzień za późno. Niestety nie udało mi się trafić do grona pierwszych 1558 osób, które za darmo otrzymały Talara Filatelistycznego- Tokena „August”.

Sam fakt, że Poczta Polska wchodzi w technologię blockchain i wydaje swoje NFT wywraca moje postrzeganie tej instytucji do góry nogami. Dotychczas wolałam iść do dentysty niż na pocztę. Jest jednak szansa, że dzięki nowej technologii wizyta na stronie nft.poczta-polska.pl (bo przecież nie w placówce) będzie tym milszym wariantem.

Polski Kryptoznaczek czyli token NFT na sieci Polygon

Czy coś z tego zrozumieliście?

Jeżeli nie to zapraszam do czytania dalej- rozłożymy sobie to zdanie na czynniki pierwsze.

Polski Kryptoznaczek to połączenie fizycznego znaczka pocztowego, którego można polizać i przykleić na kartkę z unikalnym, cyfrowym zapisem odpowiednikiem tego znaczka. 

Kupując Polski Kryptoznaczek otrzymacie standardowy znaczek plus unikalny identyfikator tego znaczka- token NFT. 

Polski Kryptoznaczek = klasyczny znaczek + unikalny zapis/adres na sieci blockchain

NFT to skrót od Non-Fungible Token, gdzie non-fungible znaczy niewymienialny. Słowo to jednak może wprowadzić w błąd. Uważam, że istotę NFT lepiej obrazuje słowo unikatowy, jedyny, niepowtarzalny. 

Każdy NFT ma swój odrębny adres na sieci blockchain. To właśnie ten niepowtarzalny ciąg znaków jest dowodem autentyczności danego przedmiotu.

Jako NFT można zapisać praktycznie wszystko: gry, muzykę, karty kolekcjonerskie, avatary, wasze zdjęcie z dzieciństwa, filmiki itd. 

Polski Kryptoznaczek na sieci Polygon

Sieć Polygon, na której zapisywane są te unikalne adresy to jedna z wielu platform, na których budować można systemy oparte o sieci blockchain. 

Osobiście ucieszyłam się, że Poczta Polska wybrała akurat Polygon. Opłaty transakcyjne na tej sieci są po prostu niskie, a kryptowaluta MATIC, którą zapłacimy za znaczek jest póki co tania. 

Ile kosztuje Kryptoznaczek i gdzie go kupić?

Sprzedaż znaczka startuje w grudniu 2022 online i w wybranych placówkach Poczty Polskiej. Ceny zależne są od kategorii znaczka.

KategoriaNakładCena
Kategoria 1100 000 sztuk18,50 zł
Kategoria 250 000 sztuk30,80 zł
Kategoria 320 000 sztuk61,50 zł
Kategoria 45 000 sztuk123 zł
Kategoria 525 000 sztuk12 MATIC
Polski Kryptoznaczek cennik

Czy Kryptoznaczek można sprzedać?

Zdecydowanie tak i to jest właśnie w tym wszystkim najpiękniejsze. Znaczki ze względu na limitowaną ilość sztuk posiadają wartość kolekcjonerską.

Ja będę polować na ostatnią, cyfrową kategorię krtyptoznaczka.

Token NFT wypuszczony będzie w bardzo dużym nakładzie, bo aż 25000 sztuk. Dla porównania nakład monet kolekcjonerskich waha się między 500 a 3000 sztuk. Nie oczekuję zatem żadnego zwrotu, po prostu chcę go mieć w swoim wirtualnym portfelu. W przyszłości chętnie użyję go jako avatar np. na Twitterze.

Gdzie kupić kryptowalutę MATIC?

Jak widzicie za znaczek z 5 kategorii można zapłacić tylko kryptowalutą $MATIC. Na moment powstawania tego wpisu jej cena to 0,831$ lub 4,03 zł.

Tak naprawdę nie znam giełdy, która by $MATIC nie oferowała. Wszystkie duże giełdy kryptowalutowe oferują zakup tokena MATIC za pomocą karty kredytowej lub w tańszym, ale bardziej czasochłonnym wariancie- za pomocą przelewu bankowego. 

Sama korzystam między innymi z giełdy KuCoin- recenzję tej giełdy znajdziecie w tym wpisie. Na telefonie zainstalowaną mam również aplikację giełdy ByBit i aplikację Crypto.com, gdzie regularnie dokupuję interesujące mnie kryptowaluty lub biorę udział w Launchpadach.  

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem znaczka polecam zapisać się na newsletter Poczty Polskiej i zakupienie zawczasu kryptowaluty MATIC. Cena, którą widzicie we wpisie może być za miesiąc nieaktualna.

Według mnie Kryptoznaczek Poczty Polskiej to kolejny krok do masowej adopcji kryptowalut. Dzięki wejściu tak tradycyjnej instytucji w cyfrowy świat jest szansa, że blockchain i NFT zagości całkiem naturalnie i bez przymusu w naszym codziennym życiu.

Zdaję sobie sprawę, że na ten moment przeciętny Kowalski będzie musiał się natrudzić, zanim Polski Kryptoznaczek zagości na jego portfelu. Jednak patrząc na 70letnich seniorów, którzy rozmawiają z wnuczkami na Whatsappie wierzę, że do operowania wirtualnym portfelem na blockchainie przyzwyczaimy się tak samo szybko, jak do płatności zbliżeniowych, blika, czy łączenia się z urządzeniami za pomocą Bluetooth.

A jak to wygląda u was? Czy spotkaliście się wcześniej z terminem NFT? Posiadacie kryptowaluty lub zamierzacie je w najbliższym czasie zakupić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Czytaj również