Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku- głosił swoim uczniom Laozi. Nawet międzynarodowe mistrzostwo z wystąpień publicznych zaczęło się od tej jednej, pierwszej przemowy- mówią doświadczeni Toastmasterzy.
Rozwój w Toastmasters można porównać do wspinaczki na szczyt. W drodze na samą górę zaliczyć musimy kilka stacji pośrednich i zmierzyć się z własnymi słabościami. Na szczęście nikt nas nie pośpiesza. Na każdym poziomie możemy przebywać tyle, ile potrzebujemy.
Ale zacznijmy od początku.
Toastmasters International to międzynarodowa organizacja non-profit, która skupia się na rozwoju umiejętności publicznego przemawiania oraz przywództwa. Toastmasters zostało założone w 1924 roku w Stanach Zjednoczonych, a obecnie posiada ponad 16 800 klubów w 143 krajach na całym świecie.
Głównym celem organizacji Toastmasters jest pomaganie ludziom w zdobywaniu pewności siebie, rozwijaniu umiejętności prezentowania swoich myśli i pomysłów, jak również kształtowaniu umiejętności przywódczych.
Jeżeli odczuwacie lęk przed mówieniem, a sytuacja zawodowa zmusza was do przemawiania na forum, zapraszam do tego wpisu.
Ścieżki edukacyjne w Toastmasters
Toastmasters oferuje na ten moment 11 ścieżek rozwojowych- tzw. Pathways. Każda z nich koncentruje się na budowaniu wybranych umiejętności miękkich.
Osoby, które mają problem z wyborem ścieżki, mogą wypełnić ankietę i zapoznać się z sugestiami wygenerowanymi na podstawie podanych wcześniej preferencji.
Ja zdecydowałem się na “Strategie motywacyjne”. Zależy mi na rozwijaniu motywacyjnej komunikacji, która przyda mi się nie tylko w monologach wewnętrznych, ale i przy forsowaniu swoich pomysłów w pracy.
Base Camp
W następnym kroku udajemy się do bazy- czyli platformy internetowej, na której mamy dostęp do materiałów edukacyjnych i planu rozwoju na wybranej ścieżce.
Samo dotarcie do Base Camp może zająć nawet kilka miesięcy. Tak było również w moim przypadku. Pobyt w bazie wspominam dobrze. Jest to czas, w którym zaprzyjaźniamy się z platformą. Scrollujemy, czytamy, drukujemy i marzymy o tym, jak to będzie, gdy dotrzemy na szczyt. Ja po kilku latach nadal tego nie wiem. Przyjęłam strategię, że droga jest ważniejsza niż cel.
Poziomy
Każda ścieżka edukacyjna składa się łącznie z pięciu etapów (poziomów). Pierwsze dwa poziomy są identyczne dla wszystkich 11 ścieżek.
W pierwszej kolejności, musimy opanować podstawy. Bo przecież, jak mamy wejść na szczyt, kiedy zmagamy się z lękiem wysokości i nie mamy profesjonalnego sprzętu?
Poza tym, najpierw trzeba przełamać lody i poznać się z innymi uczestnikami wyprawy. Pierwsza mowa to właśnie Ice breaker- lodołamacz. Naszym zadaniem jest opowiedzenie o sobie, w sposób jaki chcemy i umiemy.
Kolejny projekt to mowa o dowolnej tematyce. Najlepiej sprawdza się temat, który nas interesuje, na który mamy coś do powiedzenia.
Po każdej mowie możemy liczyć na wspierający feedback i wskazówki, dzięki którym poznamy mocne strony wypowiedzi i obszary do poprawy.
Poziom trudności projektów rośnie z kolejnymi etapami. Na szczęście rośnie też poziom naszych umiejętności, wzrasta samoocena i pewność siebie.
W podróży na szczyt nie jesteśmy sami. Na szlaku poznajemy innych wędrowców, którzy chętnie dzielą się własnym doświadczeniem. Mimo iż, nie ma dwóch takich samych Toastmasterów jedną cechę mamy wspólną: chcemy się doskonalić, pokonywać słabości, opuszczać strefę komfortu, delektować się sukcesem po udanej mowie i może kiedyś dotrzeć w końcu na szczyt, mimo iż czasami jest nam bardzo pod górkę.
Podróż z Toastmasters jest ekscytująca, rozwijająca i budująca. Doświadczycie tutaj wzlotów i upadków, tak jak podczas każdej innej podróży.
Wycieczka na szczyt wymaga cierpliwości, odwagi, dystansu do siebie i poczucia humoru.
Jeżeli czujecie, że Toastmasters to coś właśnie dla was, polecam odwiedzić kilka spotkań w różnych klubach i zostać tam, gdzie czujecie się najlepiej.
Potrzebujecie dalszych wskazówek? Macie jeszcze jakieś pytania? Sekcja komentarzy jest dla was.