Koszty życia we Wrocławiu

Koszty życia we Wrocławiu są oczywiście wyższe niż w moim rodzinnym, 100-tysięcznym mieście, ale dzięki większym zarobkom i ograniczeniu konsumpcji, żyje mi się tutaj łatwiej i lepiej. 

Do Wrocławia przeprowadziłam się 5 lat temu, głównie ze względu na większe szanse zawodowe i lepsze płace. W ofertach pracy dla specjalistów i osób znających języki można przebierać i wybierać. Swoje siedziby mają tu największe światowe korporacje, zatem o wakaty martwić się nie trzeba. O zaletach i wadach pracy w takiej korporacji przeczytacie w podlinkowanym wpisie. 

Wrocław jest miastem otwartym na nowych przybyszy. Ma fajną energię i klimat. Ja poczułam się tu dobrze już pierwszego dnia. Miasto nadal zwiedzam z wielkim zaciekawieniem. Odkrywam cały czas nowe miejsca i interesujące zaułki. Często przemieszczam się rowerem lub chodzę pieszo, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym.

W poniższym zestawieniu przedstawiam wam uśrednione ceny z 2022 roku. Dajcie znać, jeżeli macie jakieś uwagi lub wskazówki dla nowych mieszkańców tego cudownego miasta.

Koszty życia we Wrocławiu- wynajem pokoju

Jeżeli nie mieszkaliście wcześniej we Wrocławiu, nie znacie topografii miasta polecam wam w pierwszych miesiącach wynająć pokój. Po kilku tygodniach dojazdów do pracy, szkoły, czy uczelni, będziecie mogli stwierdzić, czy ta okolica wam pasuje. 

Wynajmując pokój jesteście bardziej elastyczni. Nie musicie płacić tak wysokiej kaucji, jak byłoby to w przypadku mieszkania. Poza tym, nawet jeśli podpiszecie umowę najmu na rok, nadal macie 1 miesiąc wypowiedzenia. Ważne, aby czytać umowy dokładnie zanim złoży się podpis. Pamiętajcie, że z wynajmującym zawsze można negocjować. To też człowiek.

Jakie są średnie koszty wynajmu pokoju jednoosobowego w mieszkaniu współdzielonym? 

 • Wynajem: 1200 zł
 • Rachunki za gaz i wodę: około 150 zł
 • Kaucja: 1200 zł – wymagana przy podpisaniu umowy, przeważnie w wysokości jednomiesięcznego czynszu
 • Internet: 50 zł – czasami internet jest w cenie wynajmu

Koszty życia we Wrocławiu- wynajem kawalerki

I tutaj będzie aż dwa razy drożej. Ceny niestety skoczyły do góry po wojnie na Ukrainie. Wynajmowanie kawalerki to luksus dla singla, czy singielki. No chyba, że jesteście specjalistami IT, bądź managerami średniego szczebla, wtedy te koszty będą adekwatne do waszych zarobków. W innym przypadku na wynajem przeznaczycie połowę średniej wypłaty.

 • Wynajem: 2200 zł
 • Czynsz: 350 zł
 • Prąd: 70-100 zł
 • Gaz: 100 zł
 • Internet: 90 zł NETIA NJU UPS
 • Kaucja: 2200-  wymagana przy podpisaniu umowy, przeważnie w wysokości jednomiesięcznego czynszu
 • Wynajem garażu: 500 zł
 • Wynajem miejsca parkingowego: 250 zł

⚠️ Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu: w zależności od strefy od 3 do 7,70 złotych za godzinę.

Koszty życia we Wrocławiu

Koszty życia we Wrocławiu- komunikacja miejska

Jeżeli zamieszkacie na trasie linii tramwajowej, to tramwajem będziecie przemieszczać się szybciej i sprawniej niż samochodem. 

Niektóre linie autobusowe mają miejscami wydzielone swoje pasy i przemieszczają się szybciej, jednak większość trasy przebiega głównymi ulicami. Poranne i popołudniowe korki będą zatem należeć do waszej codzienności.

Ceny biletów MPK Wrocław: wszystkie linie

Bilet jednorazowyNormalnyUlgowy
Bilet Jednorazowy 4,602,30
Bilet 15-minutowy3,201,60
Bilet 30-minutowy4,002,00
Bilet 60-minutowy5,202,60
Bilet 90-minutowy7,003,50
Bilet 24-godzinny15,007,50
Bilety imienneNormalnyUlgowy
7-dniowy38,0019,00
30-dniowy110,0055,00
60-dniowe208,00104,00
90-dniowe302,00151,00
365-dniowy1050,00525,00
Semestralny 4-miesięczny400,00200,00
Semestralny 5-miesięczny490,00245,00
Wrocławski Rower Miejski

Wrocławski Rower Miejski

Rowery miejskie są świetną alternatywą, jeżeli musicie gdzieś szybko podjechać i nie chcecie czekać na tramwaj, czy autobus. Stacji z rowerami jest naprawdę dużo. W sezonie letnim może się zdarzyć, że w okolicach rynku i ulicy Legnickiej brakuje rowerów. Rozchwytywane są bowiem przez turystów.

Żeby skorzystać z WRM musicie się najpierw zarejestrować i pobrać aplikację. Następnie wpłacacie jednorazowo 10 złotych opłaty inicjalnej, szukacie wolnego roweru i już.

Pierwsze 20 minut jest zawsze za darmo. Za jazdę od 21 do 60 minuty zapłacicie 2 złote. Druga i każda kolejna rozpoczęta godzina wypożyczenia roweru to koszt 4 złotych.

Koszty życia we Wrocławiu- wizyta w kawiarni

Koszty życia we Wrocławiu- wizyta w kawiarni, pubie, restauracji

Nie samą pracą i dojazdami człowiek żyje. Przeprowadzając się do Wrocławia zapewne bierzecie pod uwagę również ofertę kulinarną.

Za dużą kawę na rynku, bądź w jednej z sieciowych kawiarni zapłacicie średnio 17 złotych. Bardzo podoba mi się to, że większość kawiarni serwuje również napoje na mleku sojowym lub mleku bez laktozy w tej samej cenie.

Za kanapkę lub bajgla zapłacicie w takim lokalu około 20 złotych. Sałatka kosztuje średnio 28 złotych.

Najstarsza piwiarnie w Europie-Piwnica Świdnicka na moment powstawania wpisu jest niestety zamknięta. Właściciel splajtował podczas pandemii, ale piwa we Wrocławiu nadal jest pod dostatkiem. 

Za duże piwo na rynku zapłacicie średnio 16 złotych, za koktajl 35 złotych.

Pizza kosztuje około 35 złotych, średni kebab u Zahira 22, duży 31 PLN.

Na danie w restauracji trzeba wydać średnio 40 złotych, w barze mlecznym Miś za 30 złotych zjecie zupę i drugie danie.

Capitol Fot. Maciek Lulko https://www.flickr.com/photos/lulek/

Koszty życia we Wrocławiu- kino, teatr, musical

Skoro się już najedliśmy wypadałoby się trochę ukulturalnić. A to kosztuje, także trzymajcie się za kieszenie.

Bilet na film 2D w kinie Wroclavia na weekend 26.50 złotych, 22.50 w dni powszednie. 

W Teatrze Polskim za bilet zapłacimy średnio 70 PLN. W Teatrze Muzycznym Capitol, w zależności od spektaklu i miejsca cena biletu to średnio 90 PLN.

Koszty życia we Wrocławiu- siłownia, joga, kurs tańca, basen, aquapark

Jeżeli lubicie uczyć się tańczyć, to oferta wrocławskich szkół tańca pozytywnie was zaskoczy. Pojedyncze wejście na zajęcia w popularnej szkole No Limits kosztuje 30 złotych. Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami karty multisport to wchodzicie za darmo

Dla osób, które karty takiej nie posiadają, najlepszym rozwiązaniem będą karnety. Zobaczcie jaka jest różnica w cenie. 

Karnet na pojedyncze zajęcia jogi w centrum Iyengara kosztuje 40 złotych- pierwsze zajęcia gratis! Karnet z 4 wejściami 139 złotych, 8 zajęć to koszt 199 zł.

Podobnie rzecz ma się z karnetami na siłownię. Jednorazowe wejście na siłownię i fitness kosztuje średnio 39 złotych, karnet miesięczny z nieograniczoną ilością wejść- 159 zł.

Oferta basenów we Wrocławiu jest również spora. Popływać możecie na kilkunastu pływalniach. Godzina na krytym basenie Orbita kosztuje 21 złotych. Za wejście na pływalnie letnią zapłacimy 30 PLN. 

W Aquapark Wrocław za bilet normalny na 3 godziny zapłacimy 50 PLN. W cenę wliczone jest wejście na baseny rekreacyjne, saunarium, fitness i siłownię.

Koszty życia we Wrocławiu- usługi fryzjerskie i kosmetyczne

Koszty życia we Wrocławiu- usługi fryzjerskie i kosmetyczne

Ceny wrocławskich fryzjerów i kosmetyczek powaliły mnie na kolana. Osobiście szukam alternatyw i jeżeli chodzi o zabiegi anti aging zdecydowałam się na kosmetyczkę mobilną, o której pisałam we wpisie Zabiegi na twarz czterdziestolatki.

Oczyszczanie twarzy, peelingi kawitacyjne i inne zabiegi pielęgnacyjne kupuję na Grouponie. Idę po prostu tam, gdzie akurat znajdę cenowo atrakcyjną ofertę.

Za peeling chemiczny kwasami zapłacimy w gabinecie kosmetycznym około 200 złotych, za manualne oczyszczanie twarzy podobnie. Regulacja i henna brwi to koszt średnio 50 złotych. 

Nie chodzę do salonów fryzjerskich, bo jestem zbyt oszczędna. Jeżeli idę do fryzjerki to po godzinach, prywatnie do niej do domu. Usługi są wtedy tańsze nawet o 100 złotych, no a stówa piechotą nie chodzi. Tę wolę zainwestować.

Strzyżenie męskie we Wrocławiu kosztuje średnio 50 zł, strzyżenie damskie włosy średniej długości około 150 złotych. Za farbowanie zapłacimy 250 złotych. Oczywiście ceny zależą od tego w jakiej lokalizacji mieści się salon i jaką ma renomę.

Koszty życia we Wrocławiu- produkty spożywcze

Koszty życia we Wrocławiu- produkty spożywcze

Jeżeli lubicie kupować świeże produkty spożywcze na bazarach i targowiskach, to we Wrocławiu będzie drogo. Ceny za pieczywo na miejskim bazarze są średnio o 1 lub 2 złote wyższe niż w dyskontach typu Biedronka, czy Lidl. Tak samo warzywa i owoce.

Mięso i wędliny cenowo nieznacznie odbiegają od pakowanych produktów z marketów, a są zdecydowanie smaczniejsze. Tak samo jak jajka od szczęśliwej kury, czy inne swojskie produkty. 

Ceny i aktualne promocje w popularnych dyskontach znajdziecie w aplikacji Moja Gazetka.

Moi młodsi koledzy i koleżanki chętnie korzystają z aplikacji, które wpisują się w  popularny we Wrocławiu trend: zero waste.

Świadome zakupy i walkę z marnowaniem jedzenia umożliwiają między innymi takie inicjatywy:

Koszty życia we Wrocławiu

Ile trzeba zarabiać, żeby utrzymać się we Wrocławiu

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Każdy z nas ma inne wymagania i standardy. Żeby przetrwać we Wrocławiu, potrzeba według mnie minimum 3000 PLN. Za te pieniądze za wiele nie poszalejecie i będziecie musieli mieszkać z kimś. Na kawalerkę co prawda starczy, ale po opłaceniu telefonu, internetu i innych rachunków niewiele zostanie na jedzenie.

Jeżeli zamierzacie się przeprowadzić do Wrocławia i jesteście właśnie na etapie poszukiwania pracy, sugeruję negocjować wysokość wynagrodzenia już na początku. Sprawdźcie sobie również medianę wynagrodzenia w waszej branży.

Na wynagrodzenia.pl możecie wypełnić darmową ankietę i porównać, ile zarabiają inni na waszym przyszłym stanowisku.

Dajcie znać, jeżeli macie jakieś pytania, bądź potrzebujecie wsparcia w poszukiwaniu pracy. Chętnie podpowiem i pomogę. Trzymajcie się ciepło i powodzenia w realizacji planów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Czytaj również